Kategorie
ROLETOWO

Żaluzje czy plisy okienne? Co wybrać na okna?

Jeśli chodzi o osłony okienne, dwie z najbardziej popularnych opcji to rolety i plisy okienne. Ale który z nich powinieneś wybrać dla swoich okien? W tym artykule przejdziemy przez różnice między nimi, abyś mógł podjąć świadomą decyzję.

Plisy okienne:

Plisy okienne to tradycyjna forma wewnętrznej osłony okiennej, często montowana bezpośrednio na ramie okiennej lub zawieszana na pobliskiej ścianie. Składają się one z serii „plis” rozciągniętych na szerokości całej ramy okiennej, aby zapewnić izolację od ciepła i zimnego powietrza zewnętrznego, a także zapewnić prywatność od sąsiadów. Plisy okienne przychodzą w różnych tkaninach od lekkich muślinowych sheers do nieprzezroczystych blackout zasłon.

Podczas gdy są przystępną opcją, potrzebują profesjonalnie instalować – lub łatwo uninstalled – zależnie od twój preferencji dla zmieniać one sezonowo.

Żaluzje:

Choć bardziej nowoczesny niż plisowane zasłony, żaluzje są w wielu różnych stylach i materiałów, takich jak winylowe listwy stylu żaluzji poziomych (podobne do mini-żaluzji), faux drewna pionowe, a nawet specjalne kształty, takie jak gwiazdy lub koła. Żaluzje oferują większą wszechstronność, ponieważ mogą być zamknięte na całej drodze na dowolnej wysokości (zapewniając całkowitą prywatność), jak również regulowane, aby zapewnić tylko wystarczające pokrycie, pozwalając jednocześnie na trochę światła do pokoju.

W przeciwieństwie do plis okiennych, większość odmian żaluzji jest stosunkowo niedroga i łatwa do zainstalowania przy użyciu podstawowych narzędzi. Minusem jest to, że niektóre silne środki czyszczące nie są zalecane do celów czyszczenia – w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że zniszczysz je całkowicie!

To naprawdę sprowadza się do decydowania, co będzie działać najlepiej w swojej przestrzeni wizualnie i funkcjonalnie – jeśli pragniesz kompletnej ciemności to pionowo zamontowane zasłony zaciemniające są prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem, ale jeśli posiadanie zdolności do dostosowania poziomów prywatności szybko jest ważne to może jeden z wielu inspirowanych przez projektanta odmian poziomych lub pionowych żaluzji będzie pasował lepiej!